۵.۸.۸۷

از هر هفت سیاه پوست امریکائی یک نفر از حق رای محروم است

.

لینک این مطلب در بالاترین

روزنامه واشنگتن پست امروز مقاله ای منتشر کرده بود تحت عنوان، «در سازمان ملل بسیاری امیدوارند اوباما پیروز شود»، و در آن شرح‌ داده بود که چطور نماینده های بسیاری کشور ها از جمله روسیه، کانادا، انگلستان، آلمان، هلند، سیرا لئون، افریقای جنوبی، اندونزی، و چند کشور دیگر به صراحت گفته اند که تنها امیدی که میتوان به بهتر شدن وضعیت امریکا در جهان داشت از طریق رئیس جمهور شدن اوباما است.

اما نکته ای که به دلائل مختلف، از جمله هراس از بر انگیختن مسائل عمیق نژادی که جامعه امریکا را در بطنش پاره نگه داشته اند، بسیار به ندرت مورد بحث رسانه های عمومی پر تیراژ‌ امریکائی قرار گرفته است، مسئله نقش و تاثیر پیروز شدن اوباما بر زندگی و افکار سیاهان امریکاست. شک نمیتوان داشت که اگر اوباما پیروز شود، همان فردای پیروزی او بحث در مورد نقش و تاثیر پیروزی او بر جامعه سیاه امریکا یکی از بحثهای اصلی در مطبوعات و تلویزیون خواهد بود، اما در حال حاضر هنوز جای چنین بحثهائی خالیست.

شاید باور کردنش مشکل باشد، اما حقیقت است، که با رسیدن شماره زندانیان در امریکا به رقم باور نکردنی حدود دو و نیم میلیون، وضعیت گروهی که قرنهاست زندگیش در اعماق تاریک حکایت زنجیر و زندان رقم خورده است ، یعنی سیاهان و بازماندگان بردگانی که قبل از رواج تجارت و تکنولوژی نفت از افریقا به عنوان منبع انرژی ارزان به امریکا وارد شدند، از همه بدتر مینماید.

طبق آخرین آمار (دانلود نسخه پی دی اف)، در حال حاضر ( سال ۲۰۰۸) در ایالات متحده از هر ده فرد بالغ یک نفر در زندان به سر میبرد. اما یکی از جنبه های این چرخه منفی که هنوز هم کمتر مورد توجه قرار گرفته اینست که تبعیض سیستماتیکی که بر علیه سیاهان در جامعه مدنی و قانونی ایالات متحده وجود دارد، نه تنها نسل حاضر را به اعماق تاریک جامعه میراند، بلکه آرام آرام در یک حرکت خزنده کل جامعه سیاه را از شرکت قانونی در فعالیت های اساسی مدنی همچون حق رای دادن نیز محروم میگرداند.

و اقعیت تکان دهنده ای که سال گذشته توسط محققین روشن شد این است که بیش از چهار میلیون و دویست هزار امریکائی، و در میان آنان یک و نیم میلیون، یا اندگی بیش از یک هفتم مردان سیاه پوست در امریکا به دلایل مختلف، از جمله سابقه محکومیت زندان، از حق رای دادن محروم هستند. به عبارت دیگر، اگرچه در سال ۱۹۶۵، یعنی کمی بیش از چهل سال پیش، دولت ایالات متحده قانونی را تصویب کرد که به سیاهان حق رای دادن بخشید، هنوز نیم قرن از «اعطای» این حق نگذشته است که جامعه امریکا از هر هفت مرد سیاه پوست یک نفر را از حق شرکت در سرنوشت خود توسط رای دادن محروم کرده است.

.

.

هیچ نظری موجود نیست: